Konuklarım Hoşgeldiniz

Oyuncak abi kimdir?

Mayıs 8, 2017

Herkese merhaba,

Evimizin sevilen youtube kanallarından Oyuncak Abi‘yi (tamam tamam Kerem’i) çok merak edenler olunca bende soralım “oyuncak abi kimdir, neler yapar” tanıyalım istedim.

 

Kendisine nazik cevapları için tekrar teşekkür ediyorum.

 

 1. Oyuncak abi kimdir?

 

Oyuncak Abi aslında 10 yaşında bir çocuk ve oyuncakları çok seviyor. Bana gelince 34 yaşındayım ve 3 çocuk babasıyım. 2014 yılından beri Youtube’da çocuklar için video içerikleri hazırlıyorum. Son 2 yıldır da Oyuncak Abiyim.

 

 1. Neden “oyuncak”?

 

Çocukluğumuzda ki o saflığa ve huzura kavuşmanın en kısa ve kolay yolu bence oyuncak. Yoğun stresli bir iş gününden sonra belki herkes eline bir oyuncak araba veya bebek alıp oynasa daha sakin hissedebilir diye düşünüyorum.

 

 1. Kanalı ilk açtığınızda neler hissediyordunuz? Bu kadar ilgi bu kadar kısa sürede sizi şaşırttı mı?

 

Kanalı oluşturma sürecim aslında Youtube Türkiye’nin Academy etkinliğine dayanıyor. İlk yapmaya başladığım zamanla ile bugünü kıyaslarken bende bu süreçte kendimi keşfetmiş oldum diyebilirim. Kanalı sadece etkinlik amacıyla tasarladığım için ileriye dönük bir planlama da yapmamıştım. Sadece hissettiğim gibi kamerayı açıp oyuncaklarla oynuyordum. Çocukların dünyasına, hayallerine girmek ve onlardan kabul görmek inanılmaz bir mutluluk.

 

 1. Önceleri Kerem’in yüzünü göremiyorduk ama şimdi yılların youtuber ı gibi ailemizden oldu. Onun ilk yaklaşımları nasıldı? Sizi de görecek mi çocuklar?

 

Aslında kendi yüzümü gösterdiğim bir video yakın zamanda yayınladım. Oyuncak Abi karakterini canlı tutmayı seviyorum. O yüzden biraz daha geri plandayım. İlerleyen zamanlarda daha sık kamera önünde olabilirim.

 

 1. Ailelerden tepkiler nasıl? Yorumlar veya sizi üzen şeyler oluyor mu?

 

Bazen dışarı da çekim yaparken ya da parkta gezerken aileler ile görüşme şansı yakalıyorum. Benim için bu nokta çok önemli çünkü bende bir babayım. Şuana dek kötü bir tepki ve eleştiri almadım.

 

 1. Bir videonun çekilmesi montajı yayını nekadar sürüyor? Profesyonel ekipmanla mı çekim yapıyorsunuz?

 

En basit video için bile bir kaç saatlik bir ön çalışma yaptıktan sonra çekime hazır oluyoruz. Tam manasıyla profesyonel ekipman kullanmıyorum. İhtiyaçlarıma göre ekipmanları belirliyorum.  Youtube’da yayın yapmak için aslında bir cep telefonu bile tüm ihtiyacınızı karşılayabilir.

 

 

 1. Peki bu kadar oyuncağı saklamak kolay oluyor mu? Hesabıma göre 1-2 oda dolmuş olmalı.

 

Aslında oyuncakları biriktirmiyorum. Sadece figür ve oyuncak araba koleksiyonum var. Onun dışında açtığım tüm oyuncakları belli aralıklarla çekiliş yaparak takipçilerime hediye ediyorum.

 

 1. PR teklifleri gelince “kabul etmediğiniz” veya alışverişe gidince almadığınız oyuncaklar oluyor mu? Önceki aylarda bir ayı vardı tuhaf sözler söyleyen. Annelerin tepkisi üzerine firma geri çekti ürünü. Sizin bu konularda standartlarınız nelerdir?

 

Bir baba olarak aslında en hassas olduğum konulardan biri de bu. Çünkü izleyicilerimiz yaş grubu olarak küçük arkadaşlarımızdan oluşuyor. Bizleri örnek alma ihtimalleri de yüksekJ Bu yüzden hem onlar gibi olup hem de bu dengeyi tutturmaya çalışıyorum. Sürekli uyarmak yerine doğru şeyleri doğru zaman da ve doğru şekilde söyleyerek onları iyiye yönlendirmenin daha önemli olduğunu düşünüyorum.

 

 1. Sizce “oyuncak” bir çocuk için ne anlam ifade ediyor?

 

Bende aslında kamerayı çalıştırdığımda kendimi bir çocuk gibi hissettiğim için, oyuncaklara farklı ve renkli bir dünyaya açılan bir araç gözüyle bakıyorum. Orada yeni ve size ait bir dünya var. Çocuklar için oyuncak hayal dünyalarında gezindikleri bir araba gibi.

 

 1. Oyuncak abi sadece youtube da mı kalacak? Başka sürprizler olabilir mi?

 

Youtube benim için sadece bir video paylaşım sitesi olmanın çok ötesinde bir anlam ifade ediyor. Burada kendinizi tüm dünyaya ifade edip bir şeyler söyleme gibi inanılmaz bir fırsatınız var. Bu yüzden Youtube dışında bir planım ve hayalim henüz olmadı.

 

 1. Son olarak eklemek istedikleriniz?

 

“Yeni Nesil” genç baba kategorisine girdiğimi sanıyorum. Bu yüzden aslında sizi takip eden anne ve babalara kendi yaptığım ve güzel sonuçlar aldığım naçizane bir kaç şey söylemek isterim.

 

Çocuklarımıza şans tanımalıyız. Onları cesaretlendirmeliyiz. Benim çocuklarıma çok sık kullandığım iki kelime var. “Sana Güveniyorum” ve “Sen Yaparsın”. Çocuklarımızı yetiştirirken bence iki yolumuz var; Cesaret ve Korku. Onları koruyalım ama cesaretlendirerek.

 

En önemli görevlerimizden birinin de onlara kendi gibi olma fırsatını tanımaktan geçtiğini düşünüyorum. Gelecek kaygıları, güvenlik endişeleri ve toplumsal baskıların üzerimizde yarattığı kalıp düşüncelerden onları uzakta tutmalıyız. Hayallerine fırsat tanımalıyız. En az Doktor ve Mühendis ihtiyacımız kadar Ressam ihtiyacımız da var.

 

Benim fikrim daha iyi bir dünya; iç dünyasında mutlu, kendine güvenen ve yaptığı şeyi severek yapan insanların eliyle kurulabilir. Mutlu bir dünya için mutlu çocuklar yetiştirmeliyiz..

 

Herkese sevgiler,

 

 

***

Evet biz Oyuncak Abi yi takip ediyoruz. Severek izliyoruz. Bunda Kerem’in Kerem’e hayran olmasının etkisi de büyük.

Belki bir gün sürpriz de yaparız.

 

Sevgiler

Çiğdem

 

 

 

Benzer içerikler
1 Yorum
 • Reply yeşimlehertelden Mayıs 11, 2017 at 10:52 pm

  Benim 1 numara bir zamanlar izlerdi de bilirim Oyuncak Abi’yi.Bloglar arasında ilk röportaj olmuş bu galiba…

 • Leave a Reply