Bebek-Çocuk Eğitim

Öğrencilerine tatil kitabı önerecek olan öğretmenlere tavsiyeler

Nisan 19, 2018

Yaz tatili yaklaşırken öğrencilere son görev olarak verilen tatil kitabı, çoğu öğrenci için harika bir zaman geçirme aracı olurken, kimi öğrenciler için çileli bir yaz tatilinin başlangıcı oluyor. Bunun sebebi aslında öğretmenlerin öğrencilerine gerçekten doğru ve eğlenceli kitabı sunamıyor oluşları oluyor. Ya da kitabı verirken onlara zorunlulukmuş gibi yansıtmalarından kaynaklanıyor.

 

Her öğrenci için yaz tatilleri, dinlenmek ve güzel zamanlar geçirmek için çok önemli dönemler oluyor. Bu eğlencenin ortasına öğretmenleri tarafından zorunlu tutulan bir ödevin verilecek olması onları korkutuyor. Arkadaşları plajda keyif yaparken kim şezlongda harıl harıl test kitabı çözmek ister ki?

 

Öğrencilere ve velilere bu soruyu sorgulatmamak için öğretmenlerin onlara tatil kitabı verirken bazı noktalara dikkat etmesi gerekiyor. 1.sınıf tatil kitabı, 2. sınıf tatil kitabı, 3. sınıf tatil kitabı ya da 4. sınıf tatil kitabı hiç fark etmiyor, öğrencilerin ve velilerin sıkıntısı hep aynı.

Abartılı ücretlerden kaçınmak

 

Velileri en çok zorlayan konulardan biri de çocuklarına verilen bu tatil kitaplarının fiyatları. Bazı öğretmenler durumu fazla abartıp, gerçekten çok pahalı olan kitapları zorunlu tutabiliyorlar. Sırf bu yüzden okullarda veli-öğretmen tartışmaları sıklıkla yaşanıyor. O nedenle her ailenin alabileceği seviyede bir kitap seçmek çok önemli.

Temin etmenin kolay olması

 

Bazı öğretmenler okulun yakınındaki kırtasiye ile anlaşıp bu kitapları öğrencilerinden istiyorlar, bazıları da nereden temin edeceklerini hiç önemsemeyip direkt kitabın adını veriyorlar. Her iki durum da öğrencileri ve velileri yoruyor olabilir. O nedenle kitabın oldukça popüler olmasına ve internet üzerinden alınabilip, farklı farklı fiyat alternatiflerinin olmasına önem göstermenizde fayda var. Diğer türlü veliler sizlerin yayın evleriyle anlaşma yapıp komisyon aldığınızı düşünüyor olabilirler.

Kitabın eğlence odaklı olması

 

Zaten yıl boyunca derslerden bunalmış öğrencilerin tatil zamanına daha ağır ders yüklemeniz çok doğru olmuyor. Bu şekilde verdiğiniz ödevlerin çoğu da emin olun yaz ayın ortasında değil, okul başlamadan önceki son hafta yapılıyor. Bu nedenle kitabın biraz daha eğlenceli öğretme metotlarına sahip olmasına özen göstermeniz gerekiyor. Böylelikle onları bu kitabın eğlenceli dünyasının içine çekebilirsiniz.

Zorunlu tutmayın

Bir diğer önemli mevzu ise bu kitabın bitirilmesine dair zorunluluk. Eğer öğrencilere bu şekilde bir zorunluluk verirseniz, onlar bunu bitirilmesi gereken bir zorunluluk olarak görecek ve keyif almayacaklardır. Ama eğer onlara daha farklı açılardan yaklaşıp oyunlaştırmayı başarabilirseniz, bunun zorunluluk olmadığını kavrayabilirler. Örneğin 34. sayfadaki egzersizin cevabını belirlediğiniz bir tarihe kadar birlikte çalıştığı sıra arkadaşıyla paylaşmasını isteyebilirsiniz. Çünkü arkadaşıyla cevabını paylaşması, ona sizinle paylaşmaktan daha keyifli gelecektir ve o bölümü arkadaşından önce bitirmek için çaba gösterecektir. Eğer kitap 34. Sayfadaki cevabı öğrenmenin koşulunu önceki sayfalardaki stratejiler üzerinden sunuyorsa, bilin ki o öğrenci keyifle 34 sayfayı birden çözmek isteyecektir.

 

Bunlar gibi ufak tavsiyelerle onların tatillerini daha keyifli hale getirebilir ve eğlenirken öğrenmelerini sağlayabilirsiniz.

Benzer içerikler
Yorum yok
Leave a Reply