Bebek-Çocuk

İÇERİKLERİNE BAKMAYI UNUTMAYIN!

Şubat 13, 2017

Alışveriş yapmak her kadının sevdiği bir şeydir. Ama anne olunca alışveriş daha da farklı yönlere kayıyor. Hiç bilmediğimiz konular hayatımızın merkezine oturuyor.

Mesela bez, mama, biberon, oyuncak. Pek çok farklı ürün hakkında bilgi sahibi olmaya çalışıyor, deneyimlerden faydalanıyoruz.

Bu tabi çeşitli zorlukları da beraberinde getiriyor. Hayattaki en değerli varlıklarımız için “sürekli bir şeyler yapmak, düşünmek, acaba demek, tetikte olmak” zor. Aslında daha kolay olmalı. Daha rahat. Sadece sevgi ile bitmeli. Ama olmuyor.

En basit konu yemekten konuşalım. Büyüklerimizden “Biz … yediriyorduk” cümlesini sık sık duyuyoruz. Eskiden yenen domates, yumurta, elma ile şimdikiler arasında çok fark var. Her şey değişti. Organik, doğal kelimeleri beni çok tatmin etmese de ben mevsiminde, bildiğim yerlerden alıp yemekten yanayım.

Şekli şemali abuk sabuk şeyleri almıyorum. Ya da her şeyin “Buyurun, burada hazır yapılmışı var” türündekileri. Biraz uğraşıp evde bazı yemekleri hazırlayabiliriz.

Bazı şeyler hazırlanamayabiliyor. Bebek maması gibi. Elif ve Kerem de mama yedi. Hem de ilk günlerden beri. Çünkü mecburduk. Meyve püresi evde hazırlanabilir ama bebek maması evde yapılamaz. Yapan varsa tebrik ederim.

Aklıma son dönemlerdeki “palm yağı” meselesi takıldı. Bana gelen bazı sorular üzerine markete gidip baktım ve bazı bebek mamalarında “palm yağı” (hurma yağı) olduğunu gördüm. Şaşırdım. Sadece Similac’ta hiç palm yağı yokmuş.

Bebek maması değil, daha pek çok üründe kullanıldığını duyunca daha da şaşırdım. Araştırma sonucunda neler çıkacak, gerçekten kanserojen mi acaba?

Kerem’in de doğduğu hastane olan Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğunbakım Ünitesi Sorumlusu Doç. Dr. Merih Çetinkaya bebek mamalarında palm yağı/ hurma yağı kullanımının bebek sağlığına etkileriyle ilgili şunları söylüyor:

  • Hurma yağı içermeyen mama, daha yumuşak ve daha sık dışkılama sağlar. Bu dışkılama özellikleri, anne sütüyle beslenen bebeklerdeki sağlıklı dışkılamaya daha yakındır.
  • Hurma yağı içermeyen mama ile beslenen bebeklerde, daha az kolik ve geri çıkarma (regürjitasyon) görülür.
  • Bebeğinize mama ile verdiğiniz kalsiyum, hurma yağı içermeyen mamalarda %53 daha iyi emilir. Böylece, yaşamın ilk 6 ayında daha düşük kemik mineral içeriği ve yoğunluğuna yol açar.
  • Hurma yağı(palm yağı) içeren bebek maması, bebeğin daha az enerji almasına yol açar.

 

Yıllardır savunduğum bir konudur “her şeyin uzmanından öğrenilmesi”. Bu konuda da doktor tavsiyesi alınması gerektiğine inanıyorum. Bebeklerin ve annelerin bu süreci rahat geçirmeleri için doğru mama ile tanışmaları çok çok önemli. Uykusuz geceler, sindirim sorunları yaşamamak için doğru seçim yapmalıyız.

Bu yüzden alışveriş yaparken nasıl “son kullanma tarihine” bakıyorsak; ürünlerin içeriklerini de özellikle de bebek-çocuk ürünlerinin içeriklerini okumayı alışkanlık haline getirelim lütfen.

Benim kişisel düşüncem bu. Siz neler düşünüyorsunuz?

 

Çiğdem

 

 

 

Benzer içerikler
Yorum yok
Leave a Reply