Sağlık

Fue ve Prp Yöntemi ile Saç Ekimi – Prof Dr Ferit Demirkan

Nisan 19, 2016
Zafer ile tanıştığımız da genetik olarak saç kaybı yaşamaya başlamıştı. Biraz erken 20 li yaşlarda üniversite stresi ile başlamış saçları dökülmeye. Sonrası zaten genetik olduğundan hızlıca döküldü.
 
Ara sıra evde espri yapar “ektireceğim” derdi. Ben “hadi” dediğimde de “bakarız” der geçiştirirdi. 1-2 ay önce bir akşam televizyon seyrederken çektim fotoğraflarını Yeşim’e mesaj attım: “Ferit beye sorar mısın ümit var mı bu saçlara, gitsek mi muayeneye” dedim. (Ferit bey’in mesleği gereği sürekli seyahat ettiğini, konferanslara katıldığını, konuşmacı olduğunu bildiğimden uzun bir süre bize sıra gelmez diye düşünmüştüm.) Yeşim, Prof. Dr. Ferit Demirkan‘ın Sosyal Medya Danışmanlığını ve Dijital İletişim çalışmalarını yürütüyor ve benim 7 yıldır sözüne – kararlarına çok güvendiğim bir dostum.
 
Ertesi gün beni aradı ve “Ferit bey ortak bir zamanda sizleri bekliyor” dedi.
 
 
 
İlk görüşmeye gittiğimizde Zafer biraz heyecanlı idi (bunun nedenini daha sonra öğreniyorum.) Ferit bey’in Acıbadem Fulya Hastanesi’ndeki odasında bol kahkahalı, bol şaşırmalı, keyifli bir sohbet bizleri bekliyordu.
 
Tıp ve teknoloji inanılmaz bir hızla ilerliyor. Mesela Zafer’in “acı-kan var mı?” gibi sorularına Ferit bey’in “ne acısı” demesi ve Zafer’in yüzündeki şaşkınlık ifadesini hala unutamıyorum.
 
 
 
Saç yoğunluğu (1 cm de kaç tane saçı var) ve saç kalınlığı gibi ölçümler yapıldı.
 
Sonra hangi tip dökülme olduğuna bakıldı: 1 (en az) ile 7 (en çok) arası bir sıralama var. Biz 6-7 arası bir sınırda idik. “Bu nedenle 2 aşama da saç ekimi yapmak en doğrusu” dedi. 
 
“Herkes en çok 2 kere saç ekimi yaptırabilir. Bu nedenle zamanlama önemli. 1 kerede tüm saçı harcamak doğru değil.” Ferit beyin bize verdiği çok önemli detaylar.
 
Ferit bey ve nasıl ilerleyeceğimizi bize anlattı:
 • 6-7 arası dökülme olduğundan “2 aşama da yani 1 yıl ara ile 2 kere ekilme yapılacak”
 • Buradaki amaç “olan saçlarda olabilecek dökülme, eldeki saçların kısıtlı oluşu (arkadaki kendi saçları) ve saçlar çıktığı zaman yüze uyumunu görüp son rötuşları yapmak ” gibi durumlara karşı en mantıklı sürenin 9-12 ay sonrası bu operasyonu tekrarlamak olduğunu söyledi. Tüm saçı 1 kere de taşıyıp, olumsuz bir durum oluştuğunda yapacak bişey yok.
 • Fue yöntemi ile “tek tek saç kökleri alınarak saçsız bölgeye taşınacak”
 • Prp yapılarak (kendi kanında hazırlanan bir tedavi yöntemi) saçsız bölge güçlendirilecek ve ekime hazırlanacak. Prp yapıldıktan sonra 1 gün ile 14 gün arasında ekim yapılmalı. Sonra tedavinin etkisi geçiyor. Biz 7. gün ekimi yaptırdık.
 
 
Perşembe sabah 08:00 de operasyon için sözleştik. Biz trafik sorunu yaşamamak için sabah 06:30 da Acıbadem Fulya hastanesinde olduk. Hastanenin cafe ve bahçe bölümü harika. Çaylar bizden tam puan aldı.
 
 
 
Sonra Ferit bey ve ekiple buluştuk. 
 
Sırasıyla:
 
 • Kan alımı
 • Saç kesilmesi
 • Ekim yapılacak bölgenin çizilmesi – karar verilmesi
 
yapılırken bende yanlarındaydım. Sonrasında onları başbaşa bırakacak dışarı çıktım. Ama anladım ki ben daha stresliyim. Acaba nasıl olacak? Acaba acıyacak mı? vs derken arada ekimin yapıldığı odanın kapısında buluyordum kendimi. Fark ettim ki içeriden sohbet, kahkaha sesleri geliyor.
 
Bi ara dayanamayarak kapıyı çaldım. “Buyrun” sesini duyan ben hafifçe kapıyı aralayıp-içeri girmeden “iyi misiniz?” dedim.
 
Benim günlerdir “acaba” diyen kocam aynen şöyle dedi: “Çiğdem, git gez çay kahve iç sorun yok biz arkadaşlara Fenerbahçe’nin son maçını değerlendiriyoruz” dedi.
 
08:45 de başlayan ekim 13:00 civarı bitti. Arada yemek molası verdiler. Bende “hijyen açısından çok yaklaşmadan” kapıdan bakarak gördüm konuştum. “Boşuna stres yapmışım, hiç bişey hissetmiyorum” dedi.
 
Saç ekimi bitti, Ferit bey son kontrolleri yaptı, hastaneden çıktık. Kendi araba kullanarak evimize döndük.
 
Saç ekimi sonrası:
 
 • Kafasının arka kısmından saçlar alındığı için o bölge sarıldı. Sargı “yüzü ve gözü şişme yapmaması” için alın bölgesi ile birleştirilerek tamamlandı. İlk 1-2 gün %10 bir şişme oldu. Nasıl fark ettik peki: Alnım biraz yumuşak-şiş sanki dedi. O da ekim sırasında kullanılan ilaçlar vs nin akıp gitmesi imiş. Biz söylemesek kimsenin fark etmediği bir şişlik idi zaten 5-6 günde gitti. Şu an 12. gün hiç bir şey yok.
 • İnternette gördüğünüz (ya da göreceğiniz) yüzü-gözü mor fotoğraflar ya gerçek değil, ya da bilmeyenler tarafından yapılan işlemler sonucu. Biz hiç yaşamadık. 
 • En önemli dönem ilk 10 gün. Kafaya darbe almamak, çok eğilmemek gerekiyor.
 • 1. günden sonra özel bir krem ve şampuan ile yıkanmaya başladı. 10-15 gün yeterli dedi. Bu hem kabukların rahat dökülmesini sağlıyor, hem de gerginlik vs hissetmiyor.
 • Ilık ve çok hızlı olmayan su ile kafasını yıkıyor.
 • Saçları yıkarken sağa-sola değil “yukarıdan hafifçe dokunarak yıkamak” gerekiyor. Bundaki amaç “köklerin yerine sabitlenmesi” aşamasını bozmamak.
 • Uyurken boyun yastığı kullandık. Şimdi normal yastıkta yatıyor artık. 
 • Saç ekim yapılan alanda “hiç acı olmadı”, sadece kabuklanma ve kaşınma. 
 • Saç alınan kısımda 1-2 gün hafif karıncalanma hissi. 
 • Çok terlememek ve şapka kullanmamak gerekiyor. Herşey “saç köklerinin yerlerine tutunup çıkmaması” için. 2 hafta sonra zaten herşey tamam oluyor. 
 
 
 
Bu da cuma gününden (saç ekiminden sonra ki gün) bir kare. Prof.Dr. Ferit Demirkan pansumanımızı değiştirip durumumuzu kontrol ediyor. Herşey yolunda. Zaten ertesi gün (saç ekiminden sonra ki 2. gün) evde kendimiz pansumanımızı çıkardık.
 
Zafer’e ne düşündüğünü sorduğumda cevabı şu oldu: Keşke kimseyi dinlemeyip daha önce yaptırsaymışım. (kötü ekim tecrübesi yaşayan bir arkadaşı ile sohbet etmiş. sonradan öğrendim)
 
Evet pek çok konu da olduğu gibi özellikle sağlık konusunda da birbirimizi kötü etkiliyoruz. Bunda internetin etkisi de büyük. 
 
Peki ya saçlar ne zaman çıkacak?
 
 
Nisan başı gibi saç ekimi yapıldı.
Mayıs başı gibi ilk saçlar dökülecek
Temmuz başı gibi de kendi kalıcı saçları çıkmış olacak.
 
Bu süreç de gelişmeleri tekrar yazacağım.
 
Sormak istedikleriniz olursa lütfen yazın.
Birde Prof Dr Ferit Demirkan’a sorularınız-sormamı istedikleriniz olursa yorum bırakın lütfen. Benim kafam da pek çok soru var. Yakında bir röportaj geliyor.
 
 
 
www.feritdemirkan.com dan Prof Dr Ferit Demirkan’a ulaşabilir, tüm operasyonları hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 
Buradan tekrar Ferit beye, ekibine ve Acıbadem Fulya hastanesine teşekkür ediyorum. 
 
Sevgiler,
Çiğdem
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Benzer içerikler
Yorum yok
Leave a Reply