Hamile olduğunuzu öğrendiniz, son adet döneminize göre yaptığınız hamilelik  haftası hesaplama işlemi de tamam. Sıra geldi 9  ay 10 gün sürecek muhteşem ve heyecanlı serüveni evreleri ile yaşamaya. Gebelik süresince yaşanan gelişmeleri takip edebilmek adına gebelik haftası hesaplama yöntemini kullanarak bu süre boyunca olabilecek gelişmeleri takip edebilirsiniz. Hafta hafta gebelik hesaplama işlemi sonucunda, kaçıncı haftada olunduğu rahatlıkla hesaplanabiliyor.

9 ay 10 günlük hamilelik sürecinde hem sizde değişiklikler yaşanacak hem de bebeğinizde hafta hafta bir çok değişim ve gelişim meydana gelecek. Bu süreç içerisinde rutin doktor kontrolleriniz ve muayeneleriniz olacak. Bu kontroller sırasında doktorunuz bulunduğunuz haftalara göre gerekli olan bazı testleri yaptırmanızı sizden isteyecek.

Gebelik sürecinde yapılan  testler arasında yer alan ikili test, üçlü test, dörtlü test gibi testlere genel olarak zeka testi denmekte. Yapılan test anne karnındaki bebeğin zeka düzeyini ölçen bir test olmamakla birlikte bu testler sayesinde  kromozomal anomaliler zeka geriliği var mı yok mu belirlenebilir. Bu testlerden ikili test gebeliğin 11-14 haftaları arasında  yapılır. İkili tarama testi, bebekte zeka geriliğinin veya bazı organ anomalilerinin var olup olmadığını araştırmaya yöneliktir. Üçlü test veya dörtlü test 16-20 haftalar arasında yapılır. Üçlü test, bebekte görülen sinir sistemi, gelişim kusurları (Nöral tüp kusurları) ve kromozom bozuklukları (Down Sendromu (Mongolism) ve Trizomi 18 Sendromu gibi) bakımından tehlike belirleyen bir tarama testidir. İkili test yapılırken fetusun ense kalınlığı da (NT) ölçülür.

İkiz, üçüz ve diğer çoğul hamileliklerde ikili test, üçlü test, dörtlü test, başarılı sonuç veremediği için uygulanmamakta olup bunun yerine tarama amacı ile ense kalınlığı (NT) ölçümünün kullanılması yeterli olmaktadır.

Yapılan bu testler zeka geriliği oluşturabilecek hastalıklardan yalnızca bir iki tanesini tarar, diğerlerini taramaz. Bu testlerde belirlenen kromozomal anomaliler haricinde bebekte zeka geriliği oluşturabilecek bir çok hastalık bulunmaktadır.

Her ne kadar yapılan her testte olduğu gibi, bu testlerde de yanılma payı olma ihtimali olabilir. Yapılan testlerde bulgular normal gözükse de, bebeğin hasta olma durumu söz konusu olabilir. Ya da  bu durumun tam tersinin görülebilmesine yani risk gözükse de doğum sonrası bebekte bir sorun görülmemesine rastlanabilir. Tabi  testlerin doğru gösterme oranının yanlış gösterme oranından daha yüksek olduğunu da unutmamak lazım.

Hamilelik süresince yaşayacağınız gelişmeleri ve yaptıracağınız testleri kolaylıkla takip edebilmek adına  hamilelik hesaplama işlemi yapmanızda fayda var.

Annelik yolculuğunda tüm bilgilere ulaşabileceğiniz ilkadimlarim.com hamilelik sırası ve sonrasında yaşayacağınız tüm fiziksel ve psikolojik gelişmeler hakkında sizi bilgilendiriyor. Aynı zamanda bebek beslenmesi, pratik tarifler, bebeğinizin gelişimi ile ilgili merak ettiklerinize de ilkadimlarim.com’dan ulaşabilirsiniz.

Axact

Soran Anne

"Sormak, bilmemekten iyidir" diyen annelerin "tecrübelerini" paylaştığı adres:

Yorum Yap:

1 comments:

kocaman teşekkürler :)