televizyon seven çocuklar, çocuklar kaç saat televizyon izlemeli, annelerden çözümler, soran anne, anne blogger, blogger anne


Televizyon son zamanların belki de "annelere yönelik" en büyük baskı konularından biri. (doğum şekli, emzirme, mama, bez bırakma ayı, yemek yedirme diye liste uzuyor aslında)

Biz televizyon izleyen bir aileyiz. Ama keskin değişmez kurallarımız var.


 • Çocuklar uyanıkken çizgifilm kanalları dışında kanal açılmaz.
 • 19.30 da televizyon kapanır. (çocuklar uykuya gidince kumanda babaya geçiyor.)
 • Belli mesafeden yakın televizyon izlenmez. Buna da yasak demedim. "İzlerseniz gözünüz bozulur." unuttuklarında televizyonu hemen kapadım, koltuğa oturduklarında açtım. Otomatiğe bağladık böylece :)

Gelelim çocuklarla televizyonun ilişkisine: • İlk dönemler tabi ki bir heyecan vardı. Değişik karakterler, periler, süper kahramanlar, şarkılar, renkler ilgi çekici faktörlerdi. Herşeyi bırakın kim çizgifilm sevmez ki?
 • Sürekli izleme isteği - kapatınca ağlama / isyan tabi ki bizde de yaşandı.
 • Ben yasakla öğretme ya da "hiç görmesin - öğrenmesin" ile yaşamaya karşıyım. Bu nedenle televizyonun ne olduğunu bilerek büyüdüler.
 • Odalarında televizyon yok.Peki ben neler yaptım / yapıyorum:

"Televizyonu açınca 1 veya 2 sevdikleri çizgifilmi seyrettiklerinde sesini rahatsız edici oranda yükselttim."

Evet çok güzel işe yaradı. Hayır demek yerine rahatsızlık verdim onlara.

Ya da evin elektrik şalterini kapattım. "hep elimde olmayan nedenlerle televizyon bitti dedim"

Televizyon saatleri dolduğunda istekleriniz başka yöne çekecek bir olay başlattım. En sevdikleri oyuncakları televizyonun önüne döktüm. Ya da yemek yapmama kim yardım eder dedim.

Çamaşır katlama arkadaşı arıyorum diye seslendim diğer odadan. Böyle böyle gizli dikkat dağıtıcı taktiklerle "televizyonu" ana merkezden çıkardım.


Televizyon izleyen bir aileyiz ama bunları çıkarınca geriye ne kalıyor bende bilmiyorum. Pek de izleme şansımız olmuyor artık. En son ne zaman haberleri izledim bilmiyorum. Pek de istek yok aslında. 

Kış geliyor uzun süredir dans ve spor yaptıran oyun konsollarından istiyoruz. Modele karar verince alacağız. Çizgifilm yerine hareketli aktivitelere geçiş ayları geldi çünkü.

Zaten sabah uyan kahvaltı giyin kapıdan çık 8:30. Eve geri gelişleri 14:45.

Tekrar yemek - giyin - otur dinlen saat 15:30.

1 saat dinlenme (genelde meyve tabağı ile çizgi film partisi yapıyoruz). Sonra herkes odasına ders - oyun - boyamasına gidiyor. Bende akşam yemeği hazırlamaya. Yemek yedir banyo yaptır sonra biraz şımar derken hop oldu akşam.

Dedim ya "ne zaman televizyon izliyoruz bende bilmiyorum ama bizde yasak yok. Sadece çeşitli taktikler var."

"Benim çocuklarım için" yasak denilse ters etki olacağını biliyorum. Bende böyle bir düzen kurdum.

Sizin evde durumlar nasıl?


Sevgiler, 
ÇiğdemAxact

Soran Anne

"Sormak, bilmemekten iyidir" diyen annelerin "tecrübelerini" paylaştığı adres:

Yorum Yap:

3 comments:

 1. ben çalışan bir anneyim ve çok erken saatlerde yola çıkıyorum bu yüzden oğlum tam günlü bir kreşe gidiyor. Eve 17:30 da geliyor. tv saatini bundan sonra başlıyor. zaten tüm gün okulda olduğu için tv yi hayatından komple çıkarmak gibi birşeye kalkışmadım. bakıcısı servisten alıyor yemeğini yiyor 7 gibi bende eve geliyorum ben eve gelene kadar ya bakıcısıyla oyun oynuyor ya bahçeye iniyorlar ya da tv seyrediyor. yani günde toplamda 1 saat gibi bir tv izliyor. benim daha önce izleyip uygun gördüğüm kanallarda bazı çizgi filmleri izlemesine izin veriyorum. hangileri izleyip hangilerin zararlı olduğunu artık öğrendiği için ısrar etmiyor. hafta sonları genelde dvd film seyreder. bir kova mısır patlatıp film seyrediyoruz. yasak kelimesini fazla kullanmıyorum. sadece yaşına uygun olmayan şeyleri büyüdüğünde izleyebilirsin diyorum. bu aralar yeşilçamın keloğlan filmlerini ve turist ömer filmlerini seyrettirmeye başladım. hoşuna gitti. şimdilik bizde durum böyle :)
  sevgiler

  YanıtlaSil
 2. aslında yasaklardan çok senin yaptığın iyi gibi geldi bana böylece çocuklar için daha cazip hale gelmiyor :)

  YanıtlaSil
 3. Biz mümkün olduğunca TV açmamaya çalışıyoruz ancak bazen Kayra Eymen açmamızı istiyor. Biz de çizgi film veya klipleri açıyoruz.

  YanıtlaSil

kocaman teşekkürler :)