tuvalet eğitimi, tuvalet eğitimi nasıl verilir, anne blogger, blogger anne, soran anne, lazımlık modelleri
Çocuğuma tuvalet eğitimi nasıl kazandırabilirim konusu her annenin en çok merak ettiği konulardan biri. Ben artık iki çocuğumda da bu dönemi atlattım. 

Peki neler yaşadık? Kız ve erkek çocuk için aradaki farklar nelerdir sizlerle paylaşmak istedim.

Ne yapmadım:
Önce neler yapmadım onu yazayım. Telkinlerde bulunmadım. Erken dönemlerde (1 yaş civarı) onlara çiş - kaka gibi konuları konu etmedim. Sadece "yaptıklarının çiş ve kaka olduğunu" söyledim. Ama hadi tuvalete, lazımlığa demedim.

Bana göre her çocuk zamanı gelince kendi işaretlerini verecek. Bu yüzden erken aylarda olan "tuvalet eğitimini" baskı olarak görüyorum. Sadece tuvalete giderken bizi gördüklerinde ne için orada olduğumuzu söyledim.
Elif: Kızım 2,5 yaşında artık bezden sıkılarak ve bizleri gözlemleyerek bezini kendi çıkardı. Bir hafta kadar sadece geceleri bez taktım. Sonra bunu sadece dışarı çıkarken bez takarak devam ettirdim. Yaklaşık 2 ay sonra da hiç bez takmadık. Dışarı da iken mutlaka "küçük  tuvaleti" olan mekanları tercih ettim. 

Bu müzikli lazımlığı 1 yaşında çok beğendiğim için aldım. Paketiyle duruyordu. Çıkardık ve uzunca bir süre kullandık. Evde nerede rahat ediyorsa orada kullanmasına izin verdim. Sonra yavaş yavaş banyoya koyduk ve süreç tamamlandı. Şu an bizler gibi normal tuvalet kullanıyor. 


Bu İkea basamak tabure de tuvalette bizim en büyük kurtarıcımız. Ayaklarını basarak daha rahat ediyor.

Kerem:
Paşa bez bırakma konusunda biraz geç harekete geçti. O da 2,5 yaş civarı çişi-kakası gelince söyledi ama bezine yapmaya devam etti. Sonrasında bezini çıkardı ama tuvaleti gelince bezini taktırdı - işi bitince çıkarttırdı. Birkaç ayda süreç böyle geçti. 

3 yaşa doğru 1-2 kere lazımlık deneyimi oldu. Çok da mutlu idi. Bunda ablasının anaokuluna gitmesi büyük rol oynadı. (Elif'in anaokulu 3 yaş üstü bezsiz kuzuları kabul ediyor.) Sonra gene vazgeçti - beze devam dedi. 

Bu kış ailecek çok hastalandık. Gripler bizi bırakmadı. Bende bezi tamamen çıkarma işini bahar aylarına bıraktım. Çünkü kendisi de hazırdı artık ama bir desteğe ihtiyacı var.

2 hafta önce baktım artık hava ısınıyor, o da uzun süreli bezine ihtiyaç duymadan günü geçiriyor "tamam dedim".

Bir sabah evdeki bebek bezlerinin hepsini kaldırdım. Çişi geldi "bez bitmiş, bez makinesi bozulmuş fabrika kapanmış." dedim.

Söylediklerim onu tam ikna edemediği için bakkalımıza gittik. "Bez istiyorum" dedi. Bende "bakkal amcası bez makinesi bozulmuş fabrika kapanmış, diye anlattım ama Kerem buraya da bakmak istedi" diyerek bakkalımızı da olaya dahil ettim.

"Paşam makineler bozuldu yapacak bişey yok, gel sana bir gofret ısmarlayayım" diyerek olayı kapadı.

Eve geldik. Sağa gitti sola gitti - saatler geçti. Bu arada lazımlık hep salonda duruyor. En sonunda "anne gel oturt beni" dedi. Ve final. İşte artık bez yoktu hayatımızda.

1-2 gün direnç vardı. "Geldi mi, makine düzeldi mi" soruları hiç bitmedi. Elif'ten farklı olarak geceleri de dışarı çıkınca da bez takmadım.

2 farklı lazımlık kullandı.

Elif bunda rahat iken Kerem'in çişi hep dışarı taştı. (oturarak yapıyor.)

Sonra bunu aldık.


Bu nispeten daha iyi olsa da bunda da boyu uzun olduğu için rahat oturamıyor.

Hâla uzun boylu "erkek" bebeler için lazımlık arayışım sürüyor. 

Kazalar olmadı mı?

Elbette oldu. Elif 2,5 yaş civarı tamamen bezi çıkarınca "sabaha kadar çişini tutamıyordu." Bende her gece 12-1 civarı uykusundan uyandırıp tuvaletini lazımlığa yaptırıyorum. Unutursam altına yapıyordu. Ama bu süreç de bir süre sonra kalktı.

Kerem zaten geç bez bıraktığı için akşam yatarken yapınca sabaha kadar sorunsuz uyuyor. Sadece 2 kere altına yaptı gece.

Anne psikolojisi:

Sevinmem gerek artık tuvalet - bez konumuz tamamlandı ama benim de gözümden yaşlar süzüldü. Evde bebekliğe ait son kale de yıkıldı. Artık bebeklerim çocuk oldu ama benim sonsuza kadar bebeklerim olarak kalacaklar.

Bu da "evde bebek yok" isimli isyanım. 

İşte böyle. 

Sevgiler,
Çiğdem


Axact

Soran Anne

"Sormak, bilmemekten iyidir" diyen annelerin "tecrübelerini" paylaştığı adres:

Yorum Yap:

1 comments:

  1. bizimde bez işlemimiz gece dahil olmak üzere bitince aynı hisse kapılmıştım 1. emzirme 2. biberon 3. bez derken bebeklik devri kapandı çocukluk devri başladı :) hem gurur hem hüzün ortaya karışık duygular :)

    YanıtlayınSil

kocaman teşekkürler :)