anne babaların saçları neden beyazlar, saç neden beyazlar, çocuk büyütme, çocuk büyütmenin zorlukları, evlat ölümü, çocukları ölmüş anne baba, anne bloggler, blogger anne, soran anne,

Çocukken çizgifilmlerde değişik saç renkleri görürdük. Göz aşinalığımız vardı yani. Ama büyüyünce "beyaz saç" görünce konunun aslında daha farklı olduğunu da anladım. 

Geçenlerde evde bir sohbette "anne - babaların saçları neden beyazlar?" sorusu cevap buldu.

Neden? Tabi ki: Evlatlarımız büyürken yaşadıklarımız bunda etken. (en azından eskiler böyle diyor)

Genetik veya hastalık gibi bir durum yoksa büyük oranda kuzularımızı büyütürken yaşadıklarımız, çabalarımız, hastalıkları, korkularımız, uykusuz geceler gibi pek çok şey bizi erkenden yoruyor, saçlar beyazlıyor, vücut çöküyor.

Hepimizin ağzından dökülen aynı cümleler "sağlıkları yerinde olsun da". 1-2 yıl önce okumuştum (kitap mı dergi mi hatırlamıyorum): Öleceğini bile bile yavrusu olsun isteyen tek canlı insandır" diye.

Beni çok derinden etkilemişti bu cümle. Beynime kazındı kaldı. Durdum daha çok düşündüm. 20 li yaşlarda iken bir arkadaşım trafik kazasında ölmüştü. Babasının akıl sağlığı bir daha asla aynı olmadı.

Teknoloji ilerledi, hayat hızlandı. Bazen yorucu boyuttu bu durum. Ama arada durmak lazım, mümkünse daha sakin yaşamak. Günler geçiyor. Her günün "her sağlıklı günün" kıymetini bilmek lazım.

Son 6 aydır grip geliyor - gidiyor evimize. Kusmalar, 39-40 lı ateşler, kucağımda 2 çocukla (ikisi de anne diye ağlayınca kimse yardımcı olamıyor tabi) sabaha kadar oturmalar. Tabi ki  üzülüyorum. Sonra durup düşünüyorum: Buna da şükür Allah dermansız dert vermesin. Bu da geçer.
Henüz beyaz saçım yok ama bazen kendimi çok yorgun hissediyorum. Düşünüyorum yaşlılık böyle geliyor herhalde diye. Yaşım daha genç tamam ama ruhen düşünceler beni yoruyor: "Okul kalabalık olacak nasıl olacak, dışarı tehlikelerle dolu, yemek yerken ağzına çok doldurdu ya yutamazsa, 40 lı ateş düşer mi, büyünce karşılarına iyi birileri çıkar mı, arkadaşları nasıl olacak" gibi yüzlerce - binlerce düşünce.

Geçen yaz Kerem'in dirseği çıkınca gördüm Zafer'in röntgen odasında gözünden süzülen yaşları. Sonra dedim ki "işte anne-baba böyle çöküyor" O yetememe hissi bizi bitiren.

Düşünsenize doğdukları anları. Herşeyi ile size muhtaç bir canlı. Yemek vermesen aç, altını temizlemesen pislik için, ilgilenmesen kim bilir neler neler.

Anne - baba olmak doğurmakla olmuyor "işin bu tarafı kesin" ama çocuklar büyürken anne-baba da çöküyor: bu da kesin.

Sevgiler,
Evinizden sağlık hiç eksilmesin. Gerisi çözülür nasılsa.

Çiğdem


Axact

Soran Anne

"Sormak, bilmemekten iyidir" diyen annelerin "tecrübelerini" paylaştığı adres:

Yorum Yap:

1 comments:

  1. Saçın beyazlaması kısımı evet çocukların derdi ile uğraşmak ve tüm deretleri kafana takmaktan oluyor. Zira benim 30 yaşımda ön kısımlarım tamamen beyazlaması bundan kayanaklansa gerek.
    Ama insan aynaya bakıp, o beyaz saçlarını görünce dahi üzülmüyor, çocuğunun hasta halindeki kadar... Annelik herşeyden önce; hatta kendinden bile önde çocukları tutmak olsa gerek....

    YanıtlayınSil

kocaman teşekkürler :)