Küçülen bebek - çocuk kıyafetlerini ne yapmalı?, eşya kumbarası, giysi kumbarası, kardeşim giysin, tutumluanne, kidimami, soran anne, blogger anne, anne blogger,

Küçülen bebek - çocuk kıyafetlerini ne yapmalı? sorusu bana çok gelen bir soru. Peki ne yapıyorsunuz?
Bir kaç seçenek var:

 • Saklamak: İleri de kardeşi olur düşüncesi ile saklayabilirsiniz.
 • Vermek: İhtiyacı olan birine vermek isteyebilirsiniz.
 • Satmak: Satarak ek gelir sağlayabilirsiniz.

Eskilerin çok sevdiğim bir sözü var: "Çocuğun yediği helal, giydiği haram" derler. Çünkü kıyafetler hemen hemen hiç eskimeden küçülür. Ben bu nedenle "aşırı pahalı çocuk kıyafet/eşyalarını" almayı uygun bulmam ve almam.

Her zaman paylaşmanın en doğru olduğunu düşünüyorum.

Peki bu eşyaları nasıl değerlendirebilirsiniz:


Kardeşim Giysin: Bu benim Elif ve Kerem ile kurduğum (ve ne yazık ki bir destek bulup güzel bir site kuramadığım uzun süredir sadece mail üzerinden ilerlemeye çabaladığımız) bebek-çocuk ürünlerini ihtiyacı olanlara ulaştırma amaçlı sosyal sorumluluk projemiz:

Tutumlu Anne: Arkadaşım Özden'in harika projesi. Elinizdeki ürünleri güvenle satabileceğiniz  (alışveriş de yapabileceğiniz) harika bir proje. İsterseniz satış gelirini bağışlayabiliyorsunuz. 

Kidimami: Bu da bir arkadaşımın girişimi. Blogcu Anne Elif'in yepyeni projesi. Güvenle alışveriş yapabileceğiniz yepyeni bir oluşum. Hayırlı olsun diyorum.

Belediyeler / Resmi Kurumlar: Bazı belediyeler "eşya kumbarası / giysi kumbarası" adı altında eşya bırakma noktaları oluşturdu. Oralara bırakmak da güzel bir çözüm.Ben evde duran, boşuna saklanan bebek-çocuk (aslında tüm eşyalara) çok üzülüyorum. Onları kullanmak isteyen, ihtiyacı olan pek çok bekleyen var. 

Biz hepimiz ablamızın, abimizin küçüklükleri ile büyümedik mi? Güzelce yıkanmış, temizlenmiş bir kıyafeti vermek veya uygun bir bütçe ile satmak bence en güzeli.

Yeni yerler keşfettikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Sizler ne yapıyorsunuz? Bu yazıya yorum olarak yazarsanız çok sevinirim. Başka anne-babalara da fikir verebiliriz.


Sevgiler,
ÇiğdemAxact

Soran Anne

"Sormak, bilmemekten iyidir" diyen annelerin "tecrübelerini" paylaştığı adres:

Yorum Yap:

4 comments:

 1. eşya kumbarasına atıyorum ya da yardımcı kadınıma veriyorum o dağıtıyor..

  YanıtlayınSil
 2. etrafımda ihtiyacı olanlara veriyorum bu sıra instagramda 2.el sayfa acmakta moda oldu anneler kendi hesaplarında da satabilirler.

  YanıtlayınSil
 3. Ben de etrafımdaki çocuğu olanlara veriyorum, bütün gelen malzemeleri ve eşyaları :)

  YanıtlayınSil
 4. alternatifi olan ve neredeyse eskimeyen kıyafetler ve esyalar oldugu için hemen temizleyip paketleyip ihtiyacı olan çevremdeki kişilere gönderiyorum.. maddi destekten çok manevi desteği olan şeyler aslında çünkü sağlıkla huzurla giyilmiş kullanılmış şeyler diğerlerine de sağlık mutluluk versin dualarıyla paylaşılıyor :)

  YanıtlayınSil

kocaman teşekkürler :)