çocuk diş tedavisi, bebek diş tedavisi, çocuklarda implant tedavisi, çocuklarda kanal tedavisi, cocuk dis, cocuk dis doktoru, bebek dis doktoru, çocuk diş macunu, bebek diş macunu, soran anne, anne blogger, blogger anne


Çocuk diş tedavisi ve diş kanal tedavisi konuları geçen yıl hayatımıza girdi. Elif'in geçen yaz Özge'nin davetinde ilk diş muayenesi yapılmışı.

O zaman hafif siyahlık olan alt sol - azı dişi diş hekimi Sezin hn tarafından yapılan bakımla kurtarıldı. Tabi bir çocuğu diş hekimi ile tanıştırmak - ona süreci anlatmak kolay değil. Ben ilk muayene çok önemli. Biz bunu çok güzel yaşadık.

O zamandan itibaren Sezin'in söylediği herşeyi çoğunlukla uyguladı Elif. Günde 2 kere dişlerini fırçaladı (çoğunlukla) Cips - şeker gibi ürünlerle zaten çok olmayan ilişkisi gene az düzeyde kaldı. (Biz ara sıra ev partileri yapıyoruz.)

2 aydır evimizden çıkmayan grip döneminde Elif gene aynı dişi için "ağrıyor" dedi. Yakında olan bir dişçiye acil gittik. Bize "çocuk diş doktoru - diş hekimi" görmeli dedi. "Çünkü çocuklar ayrı bir uzmanlık gerektiriyor - kanal tedavisi gerekebilir" demesi önemli bir uyarı idi. Zaten Elif de "Benim doktorum Sezin ablam başkası bana bakamaz" diye kesin tavrını da koymuştu. Karlı günlerde idik.

Sonunda Sezin'le buluştuk ama ne buluşma. Kumrular birbirlerine bir sarıldılar bir sohbet anlatamam. İşte bu bağlılık sayesinde Elif diş ve doktor konusunda korkusuz bir çocuk.

Diş doktorumuz muayene sonrası "Elif'in 20 tane olan dişleri artık 24 olacak. Üstten çıkan diş kendine yer bulmaya çalışırken aşağıdaki dişlere de baskı yapıyor. Bebeklikte olan diş eti yırtılmasını şu anda da yaşıyor. Yaşadığı ağrı diş çürüğü değil, diş eti yırtılması" dedi.

"Biz müdahale etsek de etmesek de aynı acı - ağrıyı çekecek. 1 hafta da 1 ay da sürebilir" dedi.

Peki alt dişimiz de sorun var mı? Hani kanal tedavisi gerekebilir denilen?

"Yok, geçen yaz yaptığımız diş bakımı (Elif ona oje sürme diyor) bu sürecin kolay geçmesini sağlıyor" dedi.

Haziran gibi tekrar görüşelim diye randevulaştık ama yakında teyze olacağımızdan doktorumuzu evinde de ziyaret edeceğiz. (Evet kızım mutlaka bebeği görmeye gidecekmiş.)

Bu olaydan neler öğrendim - neleri aynı şekilde uygulamaya devam dedim:

  • 1 kişiden alınan yorumlarla hareket etmek doğru değil. Kanal tedavisi olabilir cümlesini duyunca yakındaki başka bir çocuk diş hekimi de benzer bir uygulama önerebilirdi.
  • Ama daha önceden kızımı tanıyan bir doktor - uyguladığı tedavileri bilen biri olarak - bizi doğru yönlendirdi.
  • Ağrı için bize jel gibi olan ürünlerden "günde 2 kereyi asla geçmeyin" şeklinde önerdi. Ne olursa olsun "yuttuğu için önermiyoruz ama acil durumlarda evde bulunsun" dedi.
  • Bu ürünü biliyorum ama Elif - Kerem doğduğundan beri çocuk doktorumuz olan Osman bey bize "bu ürünler acı kesiyor ama beyin için olumsuz etkileri var. aşırı acil durumlar dışında önermiyorum" demişti - hiç kullanmadık.


Sevgiler,
Çiğdem

Axact

Soran Anne

"Sormak, bilmemekten iyidir" diyen annelerin "tecrübelerini" paylaştığı adres:

Yorum Yap:

1 comments:

  1. benim oğlum da uzun zaman tel tedavisi ve kanal tedavisi gördü hele o kanaldaki iltihap temizlenmek bilmemişti :-(( ama hiç ağrısı olmadı neyse ki..

    YanıtlayınSil

kocaman teşekkürler :)