blog hocam, bloghocam, blog nasıl açılır, bloğ nasıl açılır, blog nasıl yazılır, blogger mı wordpress mi, soran anne, anne blogger, blogger anne, gimp, kizoa, picmonkey, nimbus
Blog açmak, blogger olmak, blogger mı wordpress mi sorularının yanıtlarını ararken tanıştım Blog Hocam'la: http://bloghocam.blogspot.com/

Bilmeyen - tanımayan çok çok azdır bence çünkü Blog Hocam yıllardır "bloglar - blogger lar" için bir okul gibi. 

Pek çok sorumuzun cevabı zaten blogunda var ama bir de mütevazi ki (Türkiye sıralamasında ilk 1.000 in içinde) kendisine mail attınız mı mutlaka size cevap yazar - yoğunluğuna göre yardımcı olmaya çalışır.

Bende istedim ki hala tanımayan varsa tanısın - bazı soruların cevaplarını sizler için ondan alayım. 

Keyifli okumalar.
Önce sizi “Serdar Kara’yı biraz tanıyalım mı?

1984 İstanbul doğumluyum.  Lisans eğitimimi ODTÜ Metalurji Ve Malzeme Mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra MBA için Avustralya’ya gittim. Ağabeyim ve kız kardeşimle birlikte çalıştığımız, fuarcılık sektöründe faaliyet gösteren küçük bir şirketimiz var. Evliyim ve 23 Mart’ta yaşını dolduracak bir oğlum var.

Blog Hocam” ismi nereden geldi? Bence iddialı ve etkili bir isim ki bloğunuz bunu hakkediyor zaten.

Herkes bu isimdeki hocanın ben olduğunu düşünse de kesinlikle öyle değil. Blog yazarlığı ile ilgili bir blog açmayı kafaya koyduğumda niyetim bu blogun hem yeni blog açacaklara, hem bloğunu geliştirmek isteyenlere, hem de bana (yazdıkça, araştırdıkça, uyguladıkça ben de yeni şeyler öğrenecektim) bir rehber olmasıydı.  Blog Hocam ismi de buradan çıktı. Bu blog insanlara blog yazarlığı hakkında bir şeyler öğretecekti ve “Blog Hocam” ismi gayet uygundu.

“Blog Hocam” çok eski bloglardan. Yurtdışında blogların etkisi – gücü belli. Ülkemizde de aynı gücü görüyor musunuz? Eksiklerimiz neler?

Biz bilişim konusunda dünyayı biraz geriden takip ediyoruz. Yurt dışındaki dijital trendlere baktığınızda ortalama 10 yıl sonra bizde yavaş yavaş kabul görmeye başlıyor. Bloglar yurt dışında en önemli pazarlama e iletişim araçlarından biri olmasına rağmen biz bu konuda henüz emekleme dönemindeyiz. Fakat karamsar olmaya gerek olmadığını düşünüyorum. 

Bundan 5-6 yıl öncesinde evde blog kelimesine bile yabancı olan insanlar artık pek çok bloğu ve bloggerı takip ediyorlar. Aynı şekilde ajansların ve markaların bloglara yaklaşımı da daha ciddi artık. Çoğu şirketin kurumsal bloğu var. Önümüzdeki yıllarda ilan sitelerinde “blogger aranıyor” ilanlarını göreceğimizi öngörmek pek zor olmasa gerek.
Yeni blog açmak isteyenlere tavsiyeleriniz neler?

Bu işe ciddi bakanların yapmaları gereken ilk ve en önemli şey plan. Mutlaka bir planınız ve yol haritanız olmalı. Blogun konusunu seçerken ilgi duyduğunuz ve sürekli içerik üretebileceğiniz bir konu seçmelisiniz. Blogun ismine karar verdikten sonra bloğun sosyal medya kanallarında hesaplarını açmalı ve buralarda aktif olmalısınız. 

Blogu açtıktan sonra sade ve kullanıcı dostu bir tema seçmeli,  sosyal medya hesaplarınızı bloğa entegre etmelisiniz. İçerik üretirken fark yaratmaya çalışmalı ve mümkün olduğunca özgün olmalısınız. Diğer bloggerlarla sürekli iletişim kurarak online çevrenizi genişletmelisiniz. 

Bir blog yazarında olmazsa olmaz dedikleriniz nelerdir?

Okuma ve yazma tutkusu olmazsa olmaz bence. Bir blog yazarı okumayı veya yazmayı sevmiyorsa, sırf bloglar bu ara çok popüler diye blog yazıyorsa uzun ömürlü olmayacağını söyleyebilirim. 

Ayrıca blog yazarı öğrenmeye her zaman açık olmak zorunda. Zira bir blog yazarıysanız iş sadece yazmakla bitmiyor. Temel kodlama bilgisinden basit grafik düzenlemeye kadar pek çok konuda bilgi sahibi olmak zorunda kalıyorsunuz.

“İyi içerik” nedir?

Çok net bir şekilde söyleyebilirim ki “iyi içerik = okuyucu dostu içerik”. Açmam gerekirse, okuyucuya ihtiyacı olan bilgiyi veya konuyu doğru, anlaşılır ve akıcı bir şekilde veren içerik iyi yani okuyucu dostu içeriktir.

Blog yazarken “fotoğraf”ın etkisi nedir?

Tamamen metinden oluşan bir içerik okuyucunun gözünü yoracağı gibi yazıyı okumaktan vazgeçirebilir. Oysa aralara serpiştirilecek birkaç ufak görselle hem okuyucunun ilgisini çekebilir, hem de anlatmak istediğiniz şeyi daha kolay anlatabilirsiniz.

İşin bir de teknik tarafı var tabi. Yazınıza ekleyeceğiniz görsellerde kullanacağınız alt ve title etiketleri sayesinde o yazının arama sonuçlarından daha üst sıralarda çıkmasına yardımcı olabilir, ayrıca görsel arama motorlarından ekstra trafik sağlayabilirsiniz.

Blog yazarları için mutlaka bilinmesi – kullanılması gereken “programlar” nelerdir?

Aslında artık o kadar işlevsel ve faydalı online araçlar var ki artık hiçbir program indirmeden pek çok işinizi kolayca yapabiliyorsunuz. Örneğin ben önceden ekran görüntüleri almak ve bunları düzenlemek için program kullanıyorken şimdi Nimbus adındaki küçük bir Chrome eklentisiyle bu işleri kolayca yapabiliyorum. 

Yine fotoğraf düzenleme ve grafik işleri için önceden Gimp isimli programı kullanıyorken artık PicMonkey isimli ücretsiz online aracı kullanıyorum. Slayt ve videolar için de çeşitli programlara ihtiyaç duyarken artık Kizoa isimli araç bana yetiyor. İleri düzey bir kullanıcı değilseniz sadece bu araçlar bile size yeterli. Fakat ileri düzey bir kullanıcı için bir kod editörü ve bir FTP programı da gerekebilir.Sürekli yeni bir sosyal medya kanalı ortaya çıkıyor. Bazıları süreklilik kazanırken bazıları 3-5 ayda yok oluyor ya da etkisi azalıyor. Her yerde olmak/olmaya çalışmak doğru mu?

Her yerde olmak yerine doğru yerde olmak daha önemli. Bunun için de hedef kitleyi doğru tanımlamak ve onların davranışlarını doğru analiz etmek gerekir. Hedef kitlenin vakit geçirdiği mecralarda, ilgilerini çekecek paylaşımlar yapılmalı.

Wordpress mi Blogger mi diye sorsam?

Arkasında dünyanın en büyük şirketlerinden biri Google olduğu içi,n ben her zaman Blogger’ı tercih ederim. En azından blog yazmaya yeni başlayacaklar veya teknik bilgisine güvenmeyenlere Blogger kullanmalarını öneririm.

Bazı bloglar hergün yazı yazarken sıralama da çok gerilerde kalabiliyor. Bunun nedeni nedir?

Blogların ve yazıların arama sonuçlarındaki sıralamasını etkileyen yaklaşık 200 civarında faktör olduğu yazılıp çiziliyor. Yani bir blogda her gün yazı yayınlanması o bloğun arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkacağı anlamına gelmez. Sitenin yüklenme hızından tutun da o bloğa verilen linklerin sayısına ve kalitesine, bloğun itibarına kadar pek çok şey kriter arama sonuçlarındaki sıralamayı etkiler.

Size ulaşmak isteyenler için:

Bana bloghocam[at]gmail.com adresinden mail gönderebilir veya Google+ (https://plus.google.com/+SerdarKara)  arkadaşlarına ekleyebilirler. Bu güzel sohbet için Serdar beye tekrar teşekkürler,

Çiğdem


not: Diğer teknoloji yazılarım için

http://www.sorananne.com/search/label/Teknoloji
Axact

Soran Anne

"Sormak, bilmemekten iyidir" diyen annelerin "tecrübelerini" paylaştığı adres:

Yorum Yap:

3 comments:

  1. Blog yazarlarına alaycı gözle bakmayı bırakıp acaba ne yazıyorlar diye merak etseler bizim sektörde de blog anlayışı oturucak ama hocamın dediği gibi en az bi 10 yıl daha bi beklenti içinde olmamak lazım.. Bu arada zevkle okudum.Teşekkürler

    YanıtlayınSil
  2. Guzel bir site devamli takipteyim basarilarinizin devamini bekleriz

    YanıtlayınSil
  3. güzel bilgiler için teşekküler

    YanıtlayınSil

kocaman teşekkürler :)