d vitamini eksikliği, d vitamini nelerde var, d vitamini eksikliği belirtileri, kalsiyum eksikliği, soran anne, anne blogger, blogger anne, ani bacak ağrısı, geçmeyen bacak ağrısı,
D vitamini eksikliği nedir diye sorduğumda hemen güneş görmemekten olan bişey gibi cevaplar vereceğinize eminim.

İşte o öyle değilmiş.

Cuma akşamdan beri Elif grip, Cumartesi kayınvalidem ilaç zehirlenmesi ile durmayan kaşıntı ile hastaneye kaldırıldı. Arkasından Kerem'in burnu akmaya başladı.
Pazar sabah 6-7 gibi bacaklarımdan dayanılmaz bir ağrı ile uyandım. Kemiklerim nasıl ağrıyor anlatamam. Kelimeler yetmez. Delirmek üzereyim. 

Hadi geçer - zaten 3 hasta var evde - dayan Çiğdem diyerek Pazartesi sabahı yaptım ama saatler değil dakikalar geçmedi. 

Ama bu sefer de başka bir tuhaflık var. Yürümeyi bırakın oturamıyorum bile. Sadece yatabiliyorum. Bacaklarımda hiç güç yok. Sadece ağrı-acı. 

Dün sabah doktorun karşısına geçip durumu anlattım. Hemen ortaya karışık bol harfli (A-B-C sayıyordu hemşireye içine koyun diye) serumu taktılar. 6 tüp kanı da verdim. Başladım beklemeye. Romatizmadan, D vitaminine her ihtimale baktılar.

Sonuç: D vitamini acil değerinin bile altına düşmüş.


Doktorun şu cümlesi beni çok şaşırttı: "Sizin ağrılarınızın nedeni "kalsiyum yüzünden. İstediğiniz kadar hergün süt - yumurta - yoğurt yiyin. Eğer vücudunuz D vitamini yoksa, vücut kalsiyumu alamaz." 

Neeeee?

Benim gibi hergün süt-yumurta-yoğurt yiyen biri mi kalsiyum eksikliği yaşayacak? 

Şimdi nasılım peki: Artık oturabiliyorum ama yürüme konusunda hala sorunlarım var. Bacaklarım taşımıyor sanki beni. 1-2 güne rahatlarsın dedi doktor. 

Bir de doktor şunu söyledi:

"Çok güneş görmek de D vitamini alımı için bazen çare değil. Bize sürekli dışarıda - güneş altında çalışan hastalarımızda geliyor. Bünyeye göre D vitamini alma da zorlanabiliyor" dedi.

Ben artık 6 ayda bir D vitaminimi kontrol ettireceğim. Geçen yıl Nisan da yaptırdığım testlerde de düşük çıkmıştı ilaçla düzeltmiştik. Ama böyle kötü olmayı beklemiyordum. Böyle çabuk değerlerimin düşeceğini de tahmin etmiyordum.

Sağlık herşey, boş şeylere üzülmeyin lütfen.


Sevgiler,
Çiğdem
Axact

Soran Anne

"Sormak, bilmemekten iyidir" diyen annelerin "tecrübelerini" paylaştığı adres:

Yorum Yap:

5 comments:

 1. Çok geçmiş olsun çabucak geçsin inşallah bende son zamanlarda çok sık kramplar yaşıyorum acaba ondan mı diye düşünüyorum şimdi Allah acil şifalar versin

  YanıtlayınSil
 2. D vitamini eksikliği bende de var o bacak agrilari ve yerinden kalkamamak nedir iyi bilirim:( Geçmiş olsun

  YanıtlayınSil
 3. Aman ha D vitamini çok önemli, genelde onkoloki hastalarımızın D vit düşüktür, o nedenle hep korkarız. Hem küçüklerde hem büyüklerde birçok kemik hastalığının da belirtisi olabiliyor. Muhtemelen serum avil dekort c vit bewşt falandır, çok iyi geliyor kırgınlıklara falan. Aslında çok güneş görmek D vitamini alımına sebep olmuyor, sadece Karaciğer'de D Vitaminin aktifleşmesini sağlayan rxn ların oluşumu için gerekli. Yiyeceklerle hele ki balık (somon ) gibi en önemli besinlerle de d vitaminini alıyoruz.. Doktorunuz yaptı mı bilmiyorum ama bazen bağırsakta emilim sorunları da olabiliyor.. Çok geçmiş olsun, acil şifalar.

  YanıtlayınSil
 4. çok geçmiş olsun çiğdemcim

  YanıtlayınSil
 5. geçmiş olsun ben de güneş yeterli sanıyordum ki sürekli güneşlenen oğlumun da D vitamini eksik çıktı hemen takviye başladık tabi..

  YanıtlayınSil

kocaman teşekkürler :)