emzirirken nasıl zayıflanır, emzirirken diyet yapılır mı, emziren anne diyeti, emziren anneler ne yememeli, soran anne, anne blogger, blogger anne,


Formeo ile olan yazılarımıza devam. Bugün konumuz Sütünü Arttır ve ZayıflaBugünden itibaren, senin için hazırladığımız bu besinleri beslenmene kat; sütünü arttır, yaza bikini giyen fit anne sen ol!

Kahvaltında her gün yumurtaya yer ver! Yumurta; 36 saat boyunca iştah kontrolü sağlar, kaliteli protein yapısıyla sütünün miktarını ve bebeğinin beyin gelişimini destekler!

Sütünün miktar ve kalitesinde omega 3 ve probiyotiklerin gücünden faydalan! Ne yazık ki besinlerle aldığımız omega 3 ve probiyotikler, vücudumuza yeterli gelmiyor. Bebeğine daha kaliteli bir süt üretmek için, onu sağlıkla doya doya emzirmek için omega 3 ve probiyotik takviyesi al!

Sütünü arttıran en değerli besinin, uyku! Uykuya dalış süreni kısaltmak ve kaliteli bir uyku için, besinlerin sesine kulak ver. Yağı azaltılmış veya yağsız tercih edeceğin ılık süt, vişne, muz ve mayıs papatyası çayı; kaslarını rahatlatır, sakinleştirir ve doğal uyku düzeni geliştirir!

Gün içinde 4-5 porsiyon süt ve süt ürünleri tüket! Doymuş yağlardan uzak dur; süt ve süt ürünlerini yağı azaltılmış veya yağsız tercih et! Aynı zamanda bu besinlerden alacağın kalsiyum; süt kalitesini ve miktarını arttırırken, yağ yakımını da hızlandırır.

Her gün 4 litre su iç! Sıcak havalarda terleyerek daha fazla su kaybedersin. Vücudunun su kaybetmesi ise süt üretimini olumsuz yönde etkiler! Günde 2 şişe maden suyu ile de süt üretimini destekle, elektrolit kaybını önle!

Her gün 5-6 porsiyon meyve ve sebze tüket! Yeşil yapraklı sebzeler, iyi yıkanıp hazırlanmış salatalar, taze meyveler yüksek su ve vitamin-mineral içerikleriyle sütüne destek olur. Özellikle dereotuna kahvaltında, omlet ve yemeklerinin içerisinde mutlaka yer ver. Ara öğünlerinde taze-kuru meyve tüket! Kuru meyvelerden tüketeceğin 2 adet hurma ya da incir süt üretimini destekler. Komposto yaparken de şeker ilavesiz olmasına ve bir porsiyonunda 100 g taze meyve veya 20 g kuru meyve içermesine dikkat et!

Günde 1 fincan rezene iç! Rezene süt üretimini destekleyen östrojen ve prolaktin hormonlarını uyarır, böylelikle sütünü arttırır.

Süt arttırıcı bulgurun mucizevi gücünden yararlan! Ana yemeklerinde tüketeceğin sebzeli bulgur pilavı, ara öğünlerinde tüketeceğin bulgur tatlısı (40 g bulgur 200 ml light süt ile pişirilir, 1 tk bal veya 100 g taze meyve ile tatlandırılır); seni tok tutar, iştah ataklarını engeller, kilo vermene yardımcı olur!

Sevdiğin besinlere beslenmen de yer vermeyi unutma! Yemekten zevk aldığın besinler seni mutlu eder (tatlı ve çikolata da), böylelikle sütünün artmasını da sağlar. Ama miktara dikkat! Bazen boş enerji kaynağı olabilen bu besinlerin, sağlıklı alternatiflerini seçmeyi unutma!


Sütünü sağlıkla ne kadar arttırırsan; bebeğinin bu mucizevi besinden o kadar yararlanmasını sağlarsın. Onun sağlığına sağlık katarken de, kilolarına keyifle veda edersin :) sütünün bol olduğu, doya doya zayıfladığın sağlıklı günlere…


* * *Bu güzel yazı için Diyetisyen Elvan odabaşı Kanar ve Diyetisyen Ayça Terazi başta olmak üzere tüm Formeo Anne - Çocuk Departmanına teşekkür ederim.


Tüm Formeo yazılarımız için tık tık


Sevgiler,Çiğdem
Axact

Soran Anne

"Sormak, bilmemekten iyidir" diyen annelerin "tecrübelerini" paylaştığı adres:

Yorum Yap:

1 comments:

  1. Anne olmak en büyük hayali olan bir genç kıza dev bir bilgi yatırımı yaptınız... Bolca teşekkürlerimi sunuyor, başarılarınızın devamını diliyorum:)

    YanıtlayınSil

kocaman teşekkürler :)