diş, bebeklerde diş, çocuklarda diş fırçalama, bebeklerde diş fırçalama, bebeklerde biberon çürüğüDiş konusunda harika bir yazı daha sizlerle:

Bebek ve küçük çocuklarda görülen yaygın ve şiddetli diş çürüklerine 
“biberon çürükleri” veya “erken çocukluk dönemi çürükleri” denmektedir.

Çürük bir enfeksiyon hastalığıdır derken: Her enfeksiyonda olduğu gibi burada da enfeksiyona neden olan mikroorganizmalar mevcuttur. Biberon veya emziğin annenin ağzına alması ile ya da bebeğin öpülmesi ile mikroorganizmaların anneden çocuğa geçebildiği düşünülmektedir.

Bebekler ilk dişlerini çoğunlukla 6-8. aylarda çıkarmaya başlarlar. Bu süreçte anneler ya bebeklerini emzirirler ya da biberonla beslerler.

Burada, özellikle biberonla beslenen bebeklerde annenin süte şeker veya bal ilave etmesi, emzik alan bebeklerin emziklerinin yine reçel, bal veya pekmeze batırılarak bebeğe verilmesinin erken çocukluk çağı çürüklerini arttırdığı düşünülmektedir.

Çünkü bebek uykuya geçerken şeker, bal, pekmez, reçel gibi gıdaların kalıntıları dişler üzerinde birikir ve uyurken tükürük akışı da yavaşladığı için ağızda mevcut mikropların etkisi ile de asit oluşur. Özellikle üst ön dört dişin üzerinde tebeşirimsi beyaz renklenmeler oluşur önce, daha sonra sarı kahverengi bir renge dönüşür ve giderek çok daha fazla dişi içine alarak ilerler.

Dişlerin önce en üst mine yüzeyinde başlayan çürük, daha sonra dişin sinirine kadar ilerler ve abse oluşumuna sebep olur. Meyve sularının da yoğun bir şekilde biberonla verilmesi aynı duruma yol açabilir. Meyveleri meyve suyu değil de posalı bir halde gün içinde bebeğe vermek çok daha doğru olacaktır.

Yine günümüzde en çok yapılan yanlışlardan bir tanesi, gece uyurken bebeğe içerisinde bir şeker türevi olan Dekstroz içeren, gece çaylarından vermek son derece sakıncalıdır. Bunlar dişleri çürütür ve biberon çürüğüne neden olurlar. Bu nedenle, bilimsel testlerden geçmiş ve dişlere zarar vermediği kanıtlanmış Diş Dostu onaylı gece çaylarından bebeğinize vermek çok doğru olacaktır.

Dişleri çürüyen bebeğin uyku düzeni bozulur, beslenmesi bozulur, huysuzlaşır. Çürüyen dişlerin altında, gelişmekte olan daimi dişler vardır. Bazen süt dişinin kök ucundaki enfeksiyon daha sürmemiş gelişmekte olan daimi dişe de zarar vererek renk ve şekil bozukluklarına neden olabilir.  Bütün bunların yanı sıra, çocuk dönemde ön dişlerinde mevcut olacak bir çürük, hem konuşma hem de estetik sorunlara neden olabilecektir.

Biberon çürüğünü önlemek için:

Bebeğin biberonla uyumasına engel olunmalı, süte şeker, bal veya pekmez gibi tatlandırıcılar ilave edilmemeli, bir yaşını bitiren bebeği gece beslemeye devam edilmemeli, en son öğünden sonra dişler nemli gazlı bezle silinmeli veya ağız su ile çalkalanmalı, ya da bebeğe en son su verilmelidir. Bebeğin ağzında beyaz leke görülürse hemen bir diş hekimine görünmeli, beslenmeye dikkat edilmeli, şeker ve benzeri gıdalardan uzak durulurken sebze, meyve ve lifli gıdalara öncelik verilmelidir.

Burada amaç, ilerleyen çürük oluşumunu azaltarak ortadan kaldırmaya çalışmak ve yeni sürecek daimi dişlerin çürümesine engel olarak çocuğun hayat boyu sağlıklı dişlerle yaşamasını sağlamaktır. Anne ve babaların, bebek ve çocuklarının dişlerini hem kendileri, hem de diş hekimi muayenesi ile kontrol altında tutmaları çok önemlidir. Sağlıklı dişleri olan,  mutlu bir nesil bizlerin ellerinde. Sadece biraz dikkat ve sağlıklı beslenme ile...

Diş Dostu Derneği, ağız ve diş çürüklerini önlemek için Türkiye ve tüm dünyada çalışmalar yapmaktadır. Diş çürüklerini önlemek mümkündür. Diş Dostu bebeklikten edinilecek bir yaşam tarzıdır.

Üzerinde Diş Dostu logosunu gördüğünüz ürünler diş çürüğüne neden olmazlar. Diş Dostu onaylı klinikler bebeklikten itibaren sizinle beraber diş sağlığınızı koruyan bilgileri verir, koruyucu bakım yaparlar.

Misyonu, gönüllü Diş Hekimleri  ve  her meslekten gönüllüler ile ağız ve diş sağlığı konusunda daha bilinçli bir toplum için çalışmalar yapmak olan Diş Dostu Derneği, tüm destek veren kurum ve kuruluşları şemsiyesi altında buluşturmaktadır.

İsviçre merkezli Diş Dostu Derneği, 2008 yılında Türkiye Kalite Derneği’nin (KALDER) üyeliğine kabul edilen ilk ağız ve diş sağlığı sivil toplum örgütüdür.

Axact

Soran Anne

"Sormak, bilmemekten iyidir" diyen annelerin "tecrübelerini" paylaştığı adres:

Yorum Yap:

0 yorum:

kocaman teşekkürler :)