formeo, hamilelikte doğru beslenme, hamilelikte neler yemeliyim, hamilelikte kilo almak, hamilelikte diyet, hamilelikte neler yenmez, Elvan Odabaşı Kanar,

formeo-sorananne

Sizlere harika bir haberim var. Çok çok heyecanlıyım. Artık Formeo ile Soran Anne elele. Bundan sonra sizleri harika yazılar ve harika tarifler bekliyor.

Formeo'nun harika ekibi Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar ve Diyetisyen Ayça Terazi başta olmak üzere tüm ekip artık bizlerle. Formeo Anne çocuk departmanının güzel sürprizleri artık bizlerle.

Buradan tekrar teşekkür ediyorum.
Artık hergün sizlere harika tarifler vereceğiz desem nasıl olur? Bence de harika.


İlk yazımız:

Bebeğin İçin Bedenini Doğru Besle

Gebelik öncesi, gebelik ve emzirme dönemlerinde bedenini bebeğin için doğru besle! Unutulmamalıdır ki; bebek sadece dış görünüşüyle değil, davranışları ve sağlığı ile de anne-babasının birer kopyasıdır.

Gebelik öncesi dönemde ise anne-babanın tam bir sağlık halinde olması; yumurta ve sperm hücrelerinin kalitesini etkileyerek, bebeğin hayata sağlıklı bir başlangıç yapmasını sağlar.

 • Kilo yönetimi önemli! Gebelikte fazla veya yetersiz kilo, bebeğinin gelecekte kalp, obezite, diyabet gibi hastalıklara yakalanma riskini arttırır. Fit anne adayıysan BKİ değerini (kg/boy/boy – boyunun metre kare cinsinden değeri) 20’nin altına düşürme, 25’in üzerine çıkmasına izin verme! Fit baba adayıysan BKİ’nin 30 altında, bel çevrenin de 103 cm altında olmasını sağla!
 • Doktor kontrolü şart! Besin depoların ne kadar dolu olursa, bedenin o kadar sağlıklı olacaktır! B12, çinko, folik asit, magnezyum, demir, D vitamini değerlerine baktır; eksikse mutlaka diyetisyen/doktor kontrolünde takviyeni yaptır!
 • Beslenme alışkanlıkları, sigara kullanımı ve alkol tüketimi sperm ve yumurta hücresinin kalitesini, spermlerin sayı ve hareketliliğini olumsuz etkiler. Sigarayı bırak, alkolden uzak dur!
 • Fiziksel aktivite sadece kilo vermek için değil, sağlıklı bir beden için de olmaz olmazdır! Aktif yaşa ve her gün 10,000 adım at.
 • Anneler kadar, babaların da folik asit alması önem taşımaktadır. 3 ay öncesinden folik aside mutlaka başla.
 • Bebeğin bilişsel fonksiyonları için omega 3 kullan. Baba adayının da daha kaliteli sperm üretimini ve antioksidan etkisi yüksek seminal sıvı oluşumunu destekler.
 • Varis problemi varsa mutlaka kalp-damar doktorunla görüş. Günde 3 fincan yeşil çay ile damar kaliteni arttırmayı da unutma!
Anne adayı, bedenin 9 ay boyunca bebeğinin yuvası olacak! Gebelik döneminde bedenini sağlıkla, mutlulukla ve sevgiyle besle ki; bebeğin de kucağına öyle gelsin.
 • Gebelikte kilo kaybetmek hedefin olmasın! İstemli veya istemsiz kilo kaybı bebeğinde ciddi problemlere neden olabilir. Aynı zamanda fazla kilo alımı da; hem senin hem de bebeğinin sağlık problemleri yaşamasına neden olabilir. Mutlaka diyetisyen yardımı al!
 • İlk 3 ay bulantı ve aşermeye dikkat! Bulantın kilo kaybı, aşermen ise fazla kilo alma sebebin olmasın! Seçimlerini mutlaka sağlıklı yönde tercih et, hassas olduğun besinlere ise sağlıklı alternatifler yarat.
 • Besin depoların bebeğin tarafından da kullanılacağı için, depolarını fullemeyi unutma! Özellikle ilk 3 ay organ gelişimi başladığı için depolarının dolu olmasına dikkat et.
 • 2 saatte bir beslen! Gebelik döneminde yaşayacağın iştah atakları ve mide bulantılarının kurtarıcısıdır. Unutma; bebeğine anne karnında kazandıracağın en değerli beslenme davranışı, öğünlü beslenme düzenidir!
 • Çiğ, pişmemiş besinlerden kendi sağlığın ve bebeğinin sağlığı için uzak dur! Meyve ve sebzelerin iyi yıkanmasına özen göster.
 • Miniğinin anne karnında beslenme zekasını arttır! 5. Ay itibariyle elini karnına koy ve bebeğine besinleri tanıt, yemek tarifleri anlat.
 • Aktif yaşa; ilk 3 ay plasentanı genişleterek bebeğine daha sağlıklı bir ortam sun! Aynı zamanda hafif tempolu yürüyüş yaparak, iyi klorlanmış havuzda yüzerek kendini de rahat bir doğuma hazırla.
Hamilelik iyi yönde değişmek için eline geçen en güzel zamandır. Emzirme dönemi ise bu değişimin kalıcı olmasını sağlayan en güzel zamandır!
 • Anne sütü bebeğine verebileceğin en değerli besin! Sütünün canlı bir sıvı olduğunu ve senin beslenmenden, ruh halinden etkileneceğini unutma.
 • Gebelik gibi, emzirme döneminde de besin depoların bebeğin tarafından kullanılıyor! İnsülin direnci, tiroid hormonları ve besin ögelerine mutlaka baktır, takviyeni yaptır!
 • Strese hayır! Süt verimini etkileyen en önemli faktörlerden biri, strestir. Doğum sonrası, seni strese sokan kişilerden bir süre uzak durmanda fayda var.
 • En iyi diyet partnerin, bebeğin! Gebelikten kalan kilolarını dert etme. Bebeğini emzirerek, bir günde 2 saat spor yapmaya eş değer enerji harcarsın. Buradaki püfidik nokta ise; yüksek kalorili ve yeterli, dengeli, güvenilir ve keyifli beslenmen.
 • Süt arttırdığı söylenen şekerli besinlerden, lohusa şerbetinden, şerbetli tatlılardan ve malt içeceğinden uzak dur! Bedenine boş enerji verirler ve kilo almanı sağlarlar. Süt arttırmak için yapman gereken ise; sıvı alımını arttır, her gün 4 litre su iç, 5-6 porsiyon sebze-meyve tüket, bebeğinle huzurlu ol.
 • En değerli besinin uyku olduğunu unutma! Kaliteli bir uyku için, 2,5 aydan sonra, 23.00-04.00 saatleri arasında sen de bebeğin de uykuda ol. Bu saatler arasında beslenmek karın çevresi yağlanmayı arttırıyor, dikkat!
Hayatının en güzel, en özel bu üç döneminde bedenine sağlıkla bak! Çünkü bu sağlıklı beden, geleceğin sağlıklı nesillerini oluşturacak. Unutma; anne ve babalar çocuklarının geleceğini besler..!

Axact

Soran Anne

"Sormak, bilmemekten iyidir" diyen annelerin "tecrübelerini" paylaştığı adres:

Yorum Yap:

0 yorum:

kocaman teşekkürler :)