oto koltuğu, ana kucağıBebek sahibi olan ya da bekleyen her ailenin, alışverişlerinde genellikle bebek ürünleri ve bebek malzemeleri ön plana çıkar. Bebekler için eşya seçimi, aileler için keyifli olduğu kadar aynı zamanda kafa karıştıran bir konudur. Yeni bebek sahibi olmuş ya da olmaya aday aileler bebekleri için alışveriş yaparken genellikle hangi eşyalara gerçekten ihtiyaç duyacakları konusunda kararsızlığa düşerler. Bebek için gerekli olduğu düşünülen bazı eşyalar; bazen hiç kullanılmazken, çok önem verilmeyip satın alınmayan bazı eşyalara ise hiç umulmadık anlarda ihtiyaç duyulabilir.

Yeni anne baba olmuş kişiler için en gerekli bebek eşyaları şöyle gruplanabilir:

 • Genel bakım ihtiyaçları: Temizleme havluları, ağız silme bezi, vücut termometresi, pişik kremi, bebeklere özel şampuan ve sabunlar, küvet ve filesi atlamamanız gereken ihtiyaçlardır.
 • Beslenme ile ilgili ihtiyaçlar: Cam biberonlar, polikarbonat biberonlar (kaynatıldığında su ve ısıdan etkilenmeyen ve şekli bozulmayan biberonlardır.), biberon emzikleri ve biberonları bir süre sıcak veya soğuk tutmaya yarayan biberon taşıyıcıları ise yine gerekli olduğu düşünülmeyen fakat aslında son derece elzem olan bebek eşyaları arasında sayılabilir.
 • Bebek odası ihtiyaçları: Yanları yüksek karyolalar, su geçirmez çarşaflar, yatağın kenarına koymak üzere minderler, oda termometresi, oda nemlendiricisi, bebefon.
 • Taşıma için gerekli eşyalar: Alışverişlerde bir diğer önem verilmesi gereken konu taşıma eşyalarıdır. Baston ve klasik pusetler, malzeme çantası, sallanan ya da tekerlekli ana kucağıbebek oto koltuğu, oto emniyet kemeri ve yürüteç ise alınabilecek taşıma malzemeleri arasında sayılabilir.

Daha ileri ki yaşlarda çocuklar içinse genellikle oyuncak alışverişleri ön plana çıkar.
Bu eşyaları satın alırken ise dikkat edilmesi gereken bir takım noktalar vardır. Alınan eşyanın bebeğin sağlıklı gelişimine destek olması gerekir. Bebek için eşya seçilirken dikkat edilmesi gereken unsurlar şunlardır:  Daha ileriki yaşlardaki çocuklar içinse önemli olan konu oyuncak seçimidir. Oyuncak seçimi için şu gibi ayrıntılara dikkat edilmesi gerekir
 • Bebek araç gereçleri; örneğin bebek arabası, mobilyaları, oyuncak ve giysileri; seçilirken bu eşyaların yapımında kullanılan malzemelerin sağlığa zararlı olmadığından ve yeterince güvenli olduğundan emin olunmalıdır.
 • Bebek ürünleri satın alınırken, giysi ve arabaların pamuklu ve ter emici kumaştan elde edilmiş; mobilya ve oyuncakların ise ham maddesinde “kurşun” barındırmıyor olması gereklidir.
Daha ileri ki yaşlardaki çocuklar içinse önemli olan konu oyuncak seçimidir. Oyuncak seçimi için şu gibi ayrıntılara dikkat edilmesi gerekir.
 • İlk olarak alınacak oyuncağın çocuğun yaşına ve gelişimine uygun olup olmadığına dikkat edilmelidir.
 • Oyuncak alımında ilk olarak üretici firma araştırılmalıdır.
 • Çocuklara zarar verecek (sivri, kesici, yutulabilecek) parçaları olmadığından emin olunmalıdır.
 • Oyuncaklar sağlam ve kolay temizlenebilir olmalıdır.
 • Oyuncakların çocukların bedensel ve zihinsel gelişimlerini destekleyecek nitelikte olması gerekmektedir.

Bebek ve çocuklar için her türlü gerekli eşya ve oyuncağı HızlıAl.Com’da bulabilirsiniz.
Axact

Soran Anne

"Sormak, bilmemekten iyidir" diyen annelerin "tecrübelerini" paylaştığı adres:

Yorum Yap:

0 yorum:

kocaman teşekkürler :)